آب انبار کلیسا استانبول

آب انبار کلیسا استانبول

آب انبار کلیسا استانبول ، بزرگترین مخزن از  چند صد  مخزن قدیمی است که زیر شهر استانبول (قبلا قسطنطنیه بود)، ترکیه واقع شده است. آب انبار که ۵۰۰ پا (۱۵۰ متر) در جنوب غربی ایا صوفیه در شبه جزیره تاریخی سارایبورنو، واقع شده، در قرن شش در زمان سلطنت امپراطور روم شرقی یوستینیانوس اول ساخته شد.

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا

تاریخچه

نام ساختمان زیرزمینی آب انبار کلیسا استانبول نشات گرفته از یک میدان بزرگ عمومی در اولین تپه قسطنیطنیه، استوآ باسیلیکا، می باشد، که زیر آن ساخته شده بود. قبل از تبدیل شدن به یک آب انبار، یک کلیسای بزرگ در آن جا قرار داشت، که بین قرن های سوم و چهارم در اوایل دوره ی روم به عنوان یک مرکز تجاری، حقوقی و هنری ساخته شده بود. کلیسا بدست ایلوس بعد از آتش سوزی سال ۴۷۶ بازسازی شد.

آب انبار کلیسا استانبول

متون قدیمی نشان دادند که کلیسا دارای باغهایی بود که با یک ردیف ستون احاطه شده و روبروی مسجد ایا صوفیه بود. براساس مورخان قدیمی، امپراطور کنستانتین یک ساختمان احداث کرد که بعدها بدست امپراطور یوستینیان بعد از شورش نیکا در سال ۵۳۲، که شهر را با خاک یکسان کرد، بازسازی شده و فضایش زیاد شد.بازار بزرگ استانبول

The Basilica Cistern (Yerebatan Sarnici) in Istanbul

متون تاریخی اذعان دارند که ۷۰۰۰ برده در ساخت و ساز آب انبار مشغول بودند. در آب انبار که بزرگ شده و وسعت یافته، یک سیستم تصفیه آب برای کاخ بزرگ قسطنطنیه و ساختمانهای دیگر تپه اول تعبیه شد، و برای قصر توپکاپی بعد از فتح عثمانی در سال ۱۴۵۳ و در آغاز دوران مدرن، آب فراهم گردید.

تور استانبول

درباره نویسنده
  1. فرهاد پاسخ

    عالی بود.

  2. سارا پاسخ

    علاقمند به سفر با تور استانبول شدم…

ارسال دیدگاه

منو