قصر توپکاپی استانبول

قصر توپکاپی استانبول

قصر توپکاپی استانبول یا کاخ اندرونی، قصری بزرگ در استانبول، ترکیه است، که یکی از منزلگاههای مهم سلاطین عثمانی به مدت تقریبی ۴۰۰ سال (۱۴۶۵-۱۸۵۶) از سلطنت ۶۲۴ ساله آنها بود.این کاخ، یک اقامتگاه خانواده سلطنتی، محیطی برای مناسبت های دولتی و تفریحات سلطنتی بود. اکنون در تور استانبول قصر توپکاپی استانبول تبدیل به یک موزه شده و یک جاذبه گردشگری به حساب می آید.

قصر توپکاپی در استانبول

قصر توپکاپی در استانبول

همچنین قصر توپکاپی استانبول دارای آثار مهم جهان اسلام، از قبیل عبا و شمشیر حضرت محمد (ص) می باشد. قصر توپکاپی تور استانبول در میان آثار تاریخی موجود در «تاریخچه مناطق تاریخی استانبول»، که در سال ۱۹۸۵ به میراث جهانی یونسکو تبدیل شده، و تحت معیار و استاندارد یونسکو، عنوان «بهترین نمونه های مجموعه ی کلی قصرهای دوره ی عثمانی» را گرفت.

این مجموعه قصر که توصیه میشود در تور استانبول دیدن آن را از دست ندهید، متشکل از چهار حیاط اصلی و بسیاری از ساختمانهای کوچکتر است. این قصر در دوره اوج خود، منزلگه بیش از ۴۰۰۰ نفر بوده و منطقه بزرگی را با یک خط ساحلی طولانی پوشش داده است. قصر توپکاپی استانبول دارای مساجد، یک بیمارستان، نانوایی ها، و یک ضرابخانه بود. ساخت این قصر در سال ۱۴۵۹، به دستور سلطان محمد دوم، فاتح قسطنطنیه بیزانس، آغاز گردید.

قصر توپکاپی تور استانبول

قصر توپکاپی تور استانبول

این بنا در اصل قصر جدید نام داشت تا از منزلگاههای قبلی متمایز باشد. در قرن نوزدهم، بعد از احداث دروازه (که الان از بین رفته) و چادر و اتاقکی ساحلی، به آن نام توپکاپی (دروازه ی توپ) دادند. این مجموعه در طی قرن ها، از طریق انجام بازسازی های عمده ی بعد از وقوع زمین لرزه سال ۱۵۰۹ و آتش سوزی سال ۱۶۶۵، وسعت پیدا کرد.

بعد از قرن هفدهم، قصر توپکاپی بتدریج اهمیت خود را از دست داد، زیرا سلاطین عثمانی ترجیح می دادند که زمان بیشتری را در قصرهای جدید خود در امتداد بوفوروس بگذرانند. در سال ۱۸۵۶، سلطان عبدول مسید اول تصمیم گرفت که مقر خود را به قصر تازه تاسیس دولماباه، اولین قصر اروپایی شهر ببرد. بعضی از توباع مثل خزانه امپراطوری، کتابخانه، و ضرابخانه در قصر توپکاپی حفظ شدند.

قصر توپکاپی تور استانبول

کاخ توپکاپی | Topkapı Palace | استانبول

با پایان سلطنت عثمانی در سال ۱۹۲۳، قصر توپکاپی در تاریخ ۳ آوریل ۱۹۲۴ با فرمان حکومتی به یک موزه ی دوره ی امپریالیستی منتقل شد. موزه ی قصر توپکاپی بدست وزارت فرهنگ و گردشگری اداره می شود. مجموعه قصر صدها اتاق و غرفه دارد، اما امروزه تنها مهم ترین آنها برای عموم مردم قابل دسترسی هستند. این مجموعه بدست مقامات وزرات و نیز نگهبانان مسلح ارتش ترکیه محافظت می شود.

قصر توپکاپی در تور استانبول

قصر توپکاپی در تور استانبول

قصر توپکاپی استانبول دارای بسیاری از نمونه های عالی معماری عثمانی می باشد. این قصر شامل مجموعه های بزرگ ظروف چینی، لباس ها، اسلحه ها، سپرها، زره ها، مینیاتور های عثمانی، نسخه های خطی خوشنویسی اسلامی و نقاشی های دیواری، و همچنین نمونه ای از گنجینه ها و جواهرات عثمانی می باشد.

مسجد ایاصوفیا استانبول

درباره نویسنده
  1. آرش پاسخ

    قصر توپکاپی واقعا دیدنی بود

  2. آرمان پاسخ

    تور استانبول بدون دیدن قصر توپکاپی ناقصه اصلا

ارسال دیدگاه

منو