مسجد ایا صوفیه استانبول

مسجد ایا صوفیه استانبول

مسجد ایا صوفیه استانبول  ، «حکمت مقدس»؛ به زبان لاتین، سانکتا صوفیه یا سانکتا ساپینتا؛ به زبان ترکی، (ایا صوفیه)، یک کلیسای یونانی پدر سالارانه مسیحی ارتدوکس (کلیسا)، بعدها یک مسجد امپریالیستی بوده، و امروزه یک موزه (موزه ایاصوفیه) در استانبول ترکیه(تور استانبول) است.

مسجد ایا صوفیه تور استانبول

مسجد ایا صوفیه تور استانبول

 

از تاریخ ساخت موزه مسجد ایا صوفیه تور استانبول در سال ۵۳۷ میلادی، و تا سال ۱۴۵۳، به جز سالهای ۱۲۰۴ تا ۱۲۶۱، وقتی که به دست صلیبیون چهارم تحت امپراطوری لاتین، به یک کلیسای جامع کاتولیک تبدیل شد، از موزه مسجد ایا صوفیه تور استانبول به عنوان کلیسای جامع ارتدوکس شرقی و مقر اسقف قسطنطنیه استفاده می کردند. این ساختمان سپس از۲۹ می ۱۴۵۳ تا ۱۹۳۱  تبدیل به مسجد عثمانیان شد. بعدها این بنا از رهبانیت خارج و در ۱ فوریه ۱۹۳۵ بعنوان موزه بازگشایی شد. این بنا که خصوصا بخاطر گنبد بزرگش معروف است بعنوان نمونه ای از معماری روم شرقی درنظر گرفته می شود وگفته می شود که تاریخ هنرمعماری رادگرگون ساخته است. این مکان تقریبا هزار سال بعنوان  بزرگترین کلیسای جهان بود تا اینکه کلیسای جامع سویل در سال ۱۵۲۰ تکمیل شد.

مسجد ایا صوفیه تور استانبول بعدها از تاریخ ۲۹ می ۱۴۵۳ تا سال ۱۹۳۱، تبدیل به مسجد عثمانی گردید. بعدا مسجد ایا صوفیه تور استانبول در تاریخ ۱ فوریه ۱۹۳۵ جنبه عمومی گرفته و در حکم یک مسجد افتتاح شد. مسجد ایا صوفیه تور استانبول که به طور خاصی به خاطر گنبد عظیمش مشهور است، مظهر معماری بیزانسی به شمار رفته و گفته می شود که تاریخچه معماری را تغییر داده است. مسجد ایا صوفیه تور استانبول به مدت تقریبی هزار سال، تا زمانی که کلیسای جامع سویل در سال ۱۵۲۰ تکمیل شود، بزرگترین کلیسای جامع جهان بود.

مسجد ایا صوفیه در تور استانبول

مسجد ایا صوفیه در تور استانبول

ساختمان کنونی مسجد ایا صوفیه تور استانبول در اصل بین سالهای ۵۳۲ تا ۵۳۷ به دستور امپراطوری روم شرقی یوستینیانوس اول به عنوان کلیسا ساخته شده و سومین کلیسای حکمت مقدس در آن مکان بوده، و دو کلیسای قبلی به دست شورشیان تخریب گردیدند.مسجد ایا صوفیه تور استانبول توسط هندسه دانان یونانی، ایسدور میلتوس و آنتمیوس ترالس طراحی شد. این کلیسا به حکمت خدا، آرم ها، و شخص دوم تثلیث اختصاص داده شد و ضیافت روحانی آن در تاریخ ۲۵ دسامبر، بزرگداشت تولد تجسم لوگوس در مسیح به وقوع پیوست. اگرچه این کلیسا گاهی  “سانتا صوفیا” خوانده میشود(چراکه بعد صوفیا شهید محراب نامگذاری شده)،اما واژه “صوفیا” از نظراملائی و آواشناسی در زبان یونانی لاتین بمعنای فرزانگی است.

اگرچه این بنا گاهی اوقات به سانکتا صوفیه اشاره می شود ( درست از زمانی که بعد از شهادت صوفیه نامگذاری شد)، املای آوایی صوفیه  در زبان لاتین از کلمه یونانی عقل آمده و نام کاملش در زبان یونانی، «حرم حکمت مقدس خداوند» است.

این کلیسا دارای مجموعه ی بزرگی از آثارباستانی وعتیقه جات ،آثار برجسته، در میان چیزهای دیگر، و مجموعه ای از وسایل و اشیاء نقره ای ارتدوکس شرقی به اندازه ۱۵ متر (۴۹ پا) بود که درمیان آنها، یک شمایل ۴۹ فوتی نقره از حضرت مسیح دیده میشود. این ساختمان که نقطه کانونی کلیسای ارتدوکس شرقی نزدیک به یک هزار سال بوده، شاهد طرد اسقف سرولاریوس مایکل اول از بخشی از هامبرت سیلوا کاندیدا، نماینده پاپ لئو نهم در سال ۱۰۵۴ بوده است، اقدامی که معمولا نقطه آغاز جدایی شرق و غرب (تور استانبول) در نظر گرفته می شود.

مسجد ایا صوفیه در استانبول

مسجد ایا صوفیه در استانبول

در سال ۱۴۵۳، قسطنطنیه، به دست امپراطور عثمانی، محمد فاتح، کسی که دستور داد این کلیسای مهم مسیحیت ارتدوکس تبدیل به یک مسجد شود، به تسخیر درآمد. در آن زمان، کلیسا احتیاج به تعمیر داشت. اگرچه قسمتهای زیادی از شهر قسطنطنیه تخریب شد، اما کلیسای جامع با اختصاص مقداری بودجه به آن ابقا شد با این وجود، کلیسای جامع مسیحی تاثیری قوی روی حاکمان جدید عثمانی داشت و آنها تصمیم گرفتند که آن را تبدیل به یک مسجد نمایند.

زنگها، محراب، پرده ها و اشیاء قدیمی، و کشتی های مخصوص قربانی و دیگر آثار برداشته شدند و موزائیک های منقش به تصاویر عیسی، مادرش حضرت مریم (س)، قدیسان و فرشتگان مسیحی نیز حذف یا برداشته شدند. ویژگی های اسلامی مثل محراب، منبر، و چهار مناره، افزوده شدند. این ساختمان تا سال ۱۹۳۱، وقتی که به روی عموم به مدت چهار سال بسته شد، یک مسجد باقی ماند.

در سال ۱۹۳۵ به دست جمهوری ترکیه، به عنوان یک موزه دوباره افتتاح شد. در سال ۲۰۱۴، موزه ایا صوفیه دومین موزه پر بازدید در ترکیه شد، و بیش از حدود ۳٫۳ میلیون بازدید کننده را سالانه می پذیرفت. طبق آمار و اطلاعات منتشر شده توسط وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، موزه ایا صوفیه در سال ۲۰۱۵ پر بازدید ترین جاذبه گردشگری ترکیه بود.

از تبدیل اولیه این بنا تا ساخت مسجد نزدیک به آن، مسجد سلطان احمد (مسجد آبی استانبول) در سال ۱۶۱۶، این بنا مسجد اصلی استانبول بود. معماری بیزانسی بنای ایا صوفیه الهام بخش بسیاری از دیگر مساجد عثمانی، مثل مسجد آبی، مسجد شاهزاده، مسجد سلیمانیه، مسجد رستم پاشا، و مجتمع کیلیک علی پاشا بود.

درباره نویسنده
 1. سحر پاسخ

  تور استانبول و دیدنی های آن واقعا عالیه

 2. صادق پاسخ

  تور استانبول به صرفه تره یا انتالیا؟؟؟؟

 3. سینا پاسخ

  قیمت تور استانبول به طور میانگین چقدر در میاد؟؟؟

 4. آرا پاسخ

  مسجد ایاصوفیه تور استانبول بی نظیره

ارسال دیدگاه

منو