مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول یک مسجد تاریخی واقع در استانبول ترکیه است. مسجد سلطان احمد استانبول به عنوان یک مکان گردشگری مورد پسند، امروزه نیز مسجد است. مردم هنوز روی فرش قرمز و باشکوه مسجد، بعد از گفتن اذان در این مسجد نماز می خوانند.

مسجد سلطان احمد در تور استانبول

مسجد سلطان احمد در تور استانبول

مسجد آبی، مسجدی شناخته شده است، بین سالهای ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ در زمان حکومت احمد اول، ساخته شد. این مسجد شامل آرامگاه احمد، یک مدرسه و یک آسایشگاه است. شکوه کاشی های آبی با دست نقاشی شده، زینت بخش دیوارهای داخلی مسجد بوده و در شب مسجد غرق در رنگ آبی می شود، هنگامی چراغها قابی برای پنج گنبد اصلی، شش مناره و هشت گنبد ثانویه مسجد می گردند.

تاریخچه

بعد از صلح زیتواتوراک و شکست سخت در جنگ سال های ۱۶۰۳ تا ۱۶۱۸ با ایران، سلطان احمد اول تصمیم به ساخت یک مسجد بزرگ در استانبول گرفت تا قدرت عثمانی دوباره احیا شود. این اولین مسجد امپریالیستی به مدت بیش از چهل سال می باشد. وقتی که پیشینیان این سلطان با غنایم جنگی خرج مساجدشان می کردند، سلطان احمد اول از خزانه وجوه خود را تهیه می نمود، زیرا پیروزی های قابل توجهی کسب نکرده بود.

مسجد سلطان احمد تور استانبول

مسجد سلطان احمد تور استانبول

این مسئله خشم علما، و حقوقدانان مسلمان را برانگیخت. این مسجد در محل قصر امپراطور های بیزانسی در مقابل کلیسای ایاصوفیه (در آن زمان، مسجد اصلی امپریالیستی در استانبول بود)، و میدان اسب دوانی، محل مفاهیم نمادین مختص توجه، ساخته شد، چرا که خط افق شهر از جنوب مشخص می شد. بخش های بزرگ ساحل جنوبی مسجد روی شالوده ها، خزانه های کاخ بزرگ قدیمی قرار گرفتند.

امکانات وضو گرفتن

نمای جلوخان وسیع به غیر از افزودن برج های کوچک به گوشه ی گنبدها مثل نمای مسجد سلیمانیه ساخته شد. بارگاه تقریبا به بزرگی و وسعت خود مسجد است و در احاطه ی طاقگان هلالی مداوم می باشد. این بارگاه امکانات وضو گیری در هر دو طرف دارد.

مسجد سلطان احمد در استانبول

مسجد سلطان احمد در استانبول

آبنمای شش ضلعی مرکزی برای حیاط نسبتا کوچک است. دروازه ی به یاد ماندنی در عین حال باریک حیاط به لحاظ معماری از طاقگان جدا قرار گرفته است. گنبد نیمه ی آن ساختار خوب دنگالی دارد، که با یک گنبد کوچک عاجدار روی یک طبل بلند تاجگذاری شده است. مدرسه ابتدایی تاریخی آن (مکتب سیبیان) حکم مرکز اطلاعات مسجد را دارد، که مجاور با دیواره بیرونی از طرف موزه ایا صوفیه می باشد. این جا است که آنها به بازدیدکنندگان جهت یابی مسجد آبی و در کل اسلام را ارائه می دهند.

صحن مسجد در هنگام غروب

زنجیره ی سنگین آهنی در قسمت بالای ورودی بارگاه در قسمت غربی آویزان است. تنها سلاطین اجازه ورود به بارگاه مسجد را سوار بر اسب داشتند. زنجیره در آنجا قرار داده شد، به طوری که سلاطین باید سر خود را هر زمان که به حیاط وارد می شدند، پایین می آوردند تا سرشان ضربه نخورد. این کار، یک ژست نمادین، برای اطمینان از تواضع حاکم در برابر خدا بود.

مناره ها

مسجد سلطان احمد استانبول یکی از سه مسجد ترکیه است که شش مناره دارند . بر اساس فرهنگ عامه، یک معمار درخواست سلطان را برای عنوان شش مناره دادن به مناره های طلایی، که در آن زمان ویژگی منحصر بفرد مسجد کعبه در مکه بود، را نشنید و متوجه نشد. هنگامی که از سوی سلطان برای این کارش مورد انتقاد قرار گرفت، بعد سلطان به او دستور داد که مناره هفتم نیز در مسجد مکه را بسازد.

چهار مناره در گوشه های مسجد آبی قرار می گیرند. هر کدام از این مناره های شاخه ای و مدادی شکل، سه بالکن (به نام سرفه) با پیش آمدگی های دنگالی دارند، در صورتی که دو تای دیگر در انتهای جلوخان تنها دو بالکن دارند. قبل از اینکه موذن یا فرد اذان گو مجبور بود از پله مارپیچ باریک پنج بار در روز برای اقامه اذان بالا بیاید.

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول

امروزه، یک سیستم اعلام عمومی به کار گرفته می شود، و اذان نیز در بخش قدیمی شهر شنیده شده و توسط دیگر مساجد مجاور تکرار می گردد. جمعیت زیادی از مردم ترک و گردشگران هنگام غروب آفتاب در پارک روبروی مسجد جمع شده تا صدای اذان نماز شب را بشنوند، هنگامی که آفتاب غروب می کند و نور افکن های رنگی درخشان مسجد روشن می شوند.قصر توپکاپی استانبول

پاپ بندیکت شانزدهم، در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۰۶ حین بازدیدش از ترکیه، به مسجد سلطان احمد استانبول نیز رفت. این بازدید، در تاریخ دومین دیدار پاپ ها از یک مکان عبادتی مسلمانان به شمار می رود. پاپ با درآوردن کفشهایش، برای دو دقیقه کامل مکث نموده، به حالت عبادت آرام چشمهایش را بست، و دوشادوش مصطفی صغیرچی، مفتی (پیشوای دینی) استانبول، و امرالله هتیپوغگو، امام مسجد آبی ایستاد.

پاپ برای این از مشیت الهی تشکر کرده و گفت، «همه مومنان خود را با خدای یکتا شناخته و شهادت به برادری واقعی بدهند.» پاپ اشاره کرد که ترکیه «پل دوستی و همکاری بین شرق و غرب خواهد بود»، و از مردم ترکیه به خاطر «صمیمیت و همدلی آنها در طی مدت زمان اقامت پاپ» تشکر کرده و گفت، «او آنها را دوست داشته و نسبت به آنها درک دارد.»

تور استانبول

درباره نویسنده
  1. ریما پاسخ

    صحن مسجد سلطان احمد استانبول بسیار زیبا بود

  2. مرتضی پاسخ

    سلطان احمد استانبول بنظرم بهترین نماد شهر استانبول است و نام آشناست

ارسال دیدگاه

منو