لوگوی ارشین پرواز

آرامگاه حافظ شیراز

آرامگاه حافظ شیراز :: همان طور که می دانید شیراز شهری است پر از جاذبه های گردشگری و دیدنی های شگفت انگیز.اما یکی از مکان های دیدنی و تاریخی شهر شیراز آرامگاه حافظ است که در بین همه مردم ایران ارزش ویژه ای دارد و سفر به شیراز و بازدید از آرامگاه حافظ برای همه ما جذاب است.

این آرامگاه که به حافظیه شیراز مشهور است پر بازدید ترین مکان شیراز می باشد که در تمام فصول سال به ویژه فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی رابا  تور ارزان شیراز به خود جذب می کند.

آرامگاه حافظ شیراز

حافظ شیرازی شاعر بزرگ ایرانی بین سال های 720 و 729 هجری قمری به دنیا آمده است.این تاریخ به این دلیل است که تاریخ دقیقی از سال تولد وی وجود ندارد.آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز قرار دارد و بالا تر از آن یکی دیگر از جاذبه های شیراز به نام دروازه قرآن وجود دارد.مساحت این مکان 2 هکتار بوده و از 2 ورودی شمالی و جنوبی تشکیل شده است

تالار حافظیه در دوره زندیان ساخته شد و تا به امروز نیز نمای بسیار زیبایی دارد و همه را شگفت زده می کند.طول این تالار 56 متر و عرض آن 8 متر می باشد که از 20 ستون که هرکدام به ارتفاع 5 متر هستند تشکیل شده است.حتی اگر خود آرامگاه حافظ را در نظر نگیریم این مکان باز هم مکان زیبایی برای بازدید و گردشگری است و دارای درخت هغای بلند و رنگارنگ و گل های زیبایی است که به این مکان زیبایی بخشیده است.همچنین معماری این مکان معماری اصیل ایرانی است.

آرامگاه حافظ شیراز

محوطه حافظیه شیراز به چهار بخش تقسیم می شود.

1: محوطه شمالی که آرامگاه حافظ و درختان نارن زیبا در آن جا قرار دارند.

2:سنگ مزار حافظ با ارتفاع یک متر از سطح زمین قرار دارد که بر فراز بارگاه حافظ به شکل ترک ترک به ارتفاع 10 متر بنا شده است.

3:دیوار های اطراف حیاط شمالی: غزل هایی از دیوان حافط بر روی دیوار های این محوطه نوشته شده است و جلوه زیبایی به این دیوار بخشیده است.

4:کتابخانه حافظیه: کتابخانه حافظیه نیز در بخش شمالی مقبره قرار دارد که  دارای مساحت 440 متر مربعی است و 10 هزار جلد کتاب در آن وجود دارد.

0 0 votes
Article Rating
مرا خبر کن
چه زمانی؟

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments