فرودگاه بین المللی دیرستان قشم

فرودگاه بین المللی دیرستان قشم: تور قشم به دلیل وجود جاذبه ها فراوانی که دارد، سالانه میزبان بسیاری از مسافران و گردشگرانی است که به قصد بازدید از جاذبه ها و سواحل و یا خرید به قشم سفر می کنند. در واقع قشم بزرگرین جزیره خلیج فارس است که در استان هرمزگان قرار گرفته و گردشگران تور ارزان قشم برای رساندن خود به این جزیره باید از طریق هوایی و یا دریایی وارد عمل شوند.

فرودگاه بین المللی دیرستان قشم

عده بیشتری از مسافران معمولا راه هوایی را برای رسیدن به قشم انتخاب می کنند. برای راه هوایی، هواپیماها برای پرواز، معمولا از فرودگاه بین المللی قشم و یا همان فرودگاه دیرستان قشم استفاده می کنند. فرودگاه بین المللی دیرستان قشم، در روستای دیرستان و در مرکز جزیره قشم قرار دارد.

فرودگاه بین المللی قشم

تاریخچه فرودگاه بین المللی دیرستان قشم:

شروع برنامه و مطالعات ساخت فرودگاه به سال 1304 برمی گردد. مراحل اجرایی و عملیاتی آن در سال 1335 آغاز شد، و اولین جابه جایی ها در سال 1349 با دو پرواز در هفته، از نوع DC6 بین تهران و بالعکس آغاز شد.

در ابتدا، پایانه فرودگاه قشم 600 مترمربع مساحت داشت. طول باند اصلی 2600 متر با عرض 45 متر و باند فرعی، به طول 2000 متر و عرض 45 متر بود. در سال 1360 و طی عملیاتی، طول باند اصلی فرودگاه با 3845 متر افزایش یافت، و درنهایت در سال 1366 به بهره برداری رسید و در سال 1369 تحویل آن صورت گرفت.

در سال 1362 با انعقاد یک قرار داد برای توسعه ترمینال فرودگاه به میزان 1200 متر مربع، شروع به توسعه و گسترش آن شد و در سال 1366 مساحت ترمینال ها به 1800 متر مربع ارتقا یافت و مجددا در سال 1369 با ایجاد پایانه حجاج و توسعه آن به 2600 متر مربع، گسترش یافت. و در سال 1372 پایانه مخصوص حجاج با زیربنای 3000 مترمربع به بهره برداری رسید.

فرودگاه بین المللی دیرستان قشمفرودگاه بین المللی دیرستان قشم، سالانه مسافران زیادی را در داخل و یا خارج کشور جابه جا می کند، در واقع فرودگاه بین المللی دیرستان قشم، یکی از پنج فرودگاه اختصاصی کشور است که در حال حاضر روزانه بیش از ده پرواز داخلی و خارجی در این فرودگاه انجام می شود. تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و دبی از جمله پرواز هایی است که در این فرودگاه صورت می گیرد. گفتنی است که پروازهای تهران به قشم و قشم به تهران روزانه انجام می شود، اما سایر پرواز ها مانند پرواز مشهد و اصفهان و شیراز تنها دوبار در هفته انجام می شود. از جمله شرکت های هواپیمایی که از این فرودگاه برای پروازهای خود استفاده می کنند، قشم ایر، ایران ایر، ماهان، معراج، تابان، ایران ایر تور و آسمان اشاره کرد.

برخی از امکانات مهم فرودگاه:

· پارکینگ

· قسمت امانات بار

· شعبات بانکی و ارزی

· رستوران و کافی شاپ

· غرفه فروش غذا

· غرفه صنایع دستی

· غرفه فروش انواع روزنامه، مجله و کتاب

· فروشگاه برای عرضه کیف، چمدان، لوازم آرایشی و بهداشتی

· سرویس بهداشتی

· نمازخانه

هتل های نزدیک به فرودگاه قشم :

هتل سینگو قشم، هتل آلاله 2 قشم، هتل ساحل طلایی قشم، هتل ارم قشم، هتل آپارتمان پلاس قشم، هتل آپارتمان کاوان قشم از جمله هتل هایی هستند که در نزدیکی فرودگاه بین المللی دیرستان قشم قرار دارند.

فرودگاه بین المللی دیرستان قشم از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که غرب خاورمیانه را به شرق آسیا متصل می کند. فرودگاه بین المللی دیرستان قشم، 12 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، فاصله هوایی تهران تا قشم 1072 کیلومتر است که مدت زمان 1 ساعت و 50 دقیقه پرواز آن طول می کشد.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

منو